kolmapäev, 30. oktoober 2024

Udukogu ja loomise sambad meie naabergalaktikas

Kõik on ilmselt näinud Hubble kuulsalt Loomise sammaste fotot, kus meist umbes 7000 valgusaasta kaugusel asuva Kotka udukogu südames kõrguvad valgusaastaid pikad tolmu- ja gaasisambad. Värskel James Webbi kosmoseteleskoobi fotol on näha aga udukogu N90, mis ei asu mitte Linnutees, vaid meist umbes 200 000 valgusaasta kaugusel paikneva Väikese Magalhãesi Pilve nime kandva kääbusgalaktika äärealadel.

All on udukogust kaks fotot. Neist teine on tehtud Hubble kosmoseteleskoobiga, mis vaatleb universumit nähtavas valguses ning on selles vallas isegi peale 34 aastat üks inimkonna parimaid optilisi teleskoope. Esimene foto on tehtud James Webbi teleskoobiga, mis näeb universumit peamiselt infrapuna- ehk soojuskiirguses. Tänu sellele paljastab see udukogus selliseid detaile, mida nähtavas valguses lihtsalt ei näe (tolm blokeerib nähtava valguse lainepikkusi rohkem kui pikemat infrapunakiirgust). Näiteks kui Hubble puhul on udukogu servadest väljapool näha vaid kümneid kaugeid galaktikaid, siis Webbi puhul on neist näha sadu ja tuhandeid. Kuigi need erivärvilised kettad ja udused pallid näivad asuvat kohe udukogu kõrval, asuvad nad sellest kümneid tuhandeid kordi kaugemal sadade miljonite valgusaastate kaugusel.

James Webbi vaade NGC 602 udukogule. Täissuuruses: https://cdn.esawebb.org/archives/images/large/weic2425c.jpg

Hubble vaade NGC 602 udukogule. Täissuuruses: https://cdn.esawebb.org/archives/images/large/weic2425b.jpg

Nagu Kotka udu puhul on selle ligi 200 valgusaastat laia udukogu servad täis sarnaseid valgusaastaid pikki sambaid, mis on oma kuju saanud tänu udukogu südames säravale täheparve NGC 602. Nimelt koosneb parv väga massiivsetest ja kuumadest tähtedest, mille kumulatiivne kiirgus ja tähetuul (suurel kiirusel liikuvad laetud osakesed) kipub kergematest osakesest sambaid miljonite aastate jooksul erodeerima. Sammastes endis tekivad aga omakorda uued tähed, olles algselt mässitud tolmustesse kookonitesse, kuid lastes küpsedes oma valgusel sellest välja murda.
Hubble kosmoseteleskoobi 1995. aasta foto kuulsatest "Loomise sammastest" Kotka udukogu keskel. Sambad on valgusaastaid pikad ning varjavad endas veel tekkivaid tähti. Tõenäoliselt väga sarnaste hiidstruktuuridega on ääristatud ka NGC 602 udukogu.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar