neljapäev, 24. oktoober 2024

Euclidi esimene mosaiik

Möödunud aastal startis Maa lähedasele orbiidile Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoop Euclid, mis omab väga laia vaatevälja ning üht kõige aegade suurimat kosmosesse saadetud kaamerat (609 megapikslit). Neid kahte omadust kombineerides on selle ülesandeks kuue aastase missiooni jooksul enneolematus detailsuses üles pildistada ja kaardistada kusagil kolmandik meid ümbritsevast taevast.

Mosaiigi ulatuse võrdlus terve taeva ja täiskuuga.

Sinisega Gaia ja Planci satellitide avil kaardistatud taevas (360 kraadine ümbrus on surutud kahemõõtmeliseks ovaaliks). Euclidi mosaiik sellest on kollane laik.

Eculidi mosaiik, mis koosneb 206 kahe nädala jooksul tehtud vaatlusest.

Nüüd on avaldatud Euclidi esimene pisikene samm selle ülesande täitmise suunas. Nimelt on selle märtsi lõpus ja aprilli alguses toimunud 206 vaatluse abil õnnestunud kokku panna tohutu 208 megapiksline mosaiik lõunataevast. See sisaldab oma kusagil 500 täiskuu suuruse ala peale ümmarguselt 100 miljonit Linnutee tähte ja galaktikat kaugel nende taustal. Ometigi moodustab see Euclidi lõplikust kaardist vaid 1 protsendi.
Tänu Eculidi võimsa lahutusega kaamerale on antud mosaiiki võimalik suurendada isegi 600 korda ning endiselt näha selgelt kaugete galaktikate struktuuri. Sinakad kiudpilvi meenutavad moodustised tähtede ja galakikate esiplaanil on niimetatud galaktilised kiudpilved, mis kujutavad endast Linnutees esinevaid hõredaid gaasifilamente, mida Linnuteede tähed kollektiivselt valgustavad.

Isegi mosaiiki 600 kordselt suurendades on see imekspandavalt detailne. Antud galatika asub meist pole miljardi valgusaasta kaugusel.

Näide ühest vaatlusest.
Taolise kaardi valmistamise mõtteks on pakkuda senisest oluliselt paremat ülevaadet meid ümbritsevast vaadeldavast universumist, selles leiduvate galaktikate tüüpidest ja jaotusest ruumis. See omakorda annab aimu tumeda aine ja tumeda energia olemusest ja jaotusest ning seega universumi evolutsioonist üldisemalt.
Euclidi fotosid täislahutuses näha siit (tungivalt soovitatav): https://euclid.caltech.edu/images



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar