teisipäev, 29. aprill 2025

Lucy möödalend asteroidist

Nädala eest sooritas NASA kosmosesond Lucy möödalennu asteroidide vööndi asteroidist 52246 Donaldjohanson*. Tegemist on Jupiteri niinimetatud troojalastega kohtuma saadetud Lucy teise möödalennuga asteroidide vööndi liikmest, peale seda kui see eelmise aasta novembris kihutas 425 kilomeetri kauguselt mööda asteroidist 152830 Dinkinesh.

Võrreldes vaid kusagil 800 meetrise läbimõõduga Dinkineshiga (ja selle 200 meetrise kaaslase Selamiga) on Donaldjohansoni mõõtmeteks umbes 8x3,5 kilomeetrit. Kosmosesondil õnnestus kõige lähemas punktis mööduda 950 kilomeetri kauguselt selle kraatritega kaetud pinnast.

Donaldjohansoni näol on tegemist niinimetatud C- ehk süsinik-tüüpi kivise asteroidiga, mis pärineb tõenäoliselt sadu miljoneid aastaid kokkupõrke käigus osaliselt killustunud asteroid 163 Erigone küljest. Sellele vihjavad viimasega sarnased orbiidid ja koostised, mida jagavad kõik umbes 2000 Erigone-perekonna asteroidi, mille hulka
Donaldjohanson kuulub. Tänu Lucy fotomaterjalile avastati, et Donaldjohanson näib olevat niinimetatud kontaktbinaarasteroid. See tähendab, et algselt kaks üksteise ümber tiirelnud väiksemat asteroidi on aja jooksul kokku liitunud. Sarnaste Päikesesüsteemi väikekehade hulka kuuluvad näiteks ESA Rosetta missiooni poolt külastatud komeet 67P/Churyumov–Gerasimenko ja New Horizon kosmosesondi poolt kohatud 486958 Arrokoth.

Asteroid Dinkesh ja selle kaaslane Selam. Nendega kohtus Lucy eelmise aasta novembris.

Donaldjohansoniga kohtumine oli vaid põgus sissejuhatus Lucy põhimissioonile, milleks on uurida Jupiteriga kaasa tiirlevaid niinimetatud troojalasi. 2027. aasta augustis peaks see jõudma juba lausa 64 kilomeetrise läbimõõduga asteroid 3548 Eurybatesi juurde. Sellele järgnevad möödalennud veel neljast suurest troojalasest, millest on astronoomidel hetkel piltidena vaid udused laigud.
*52246 Donaldjohanson on oma nime saanud paleontoloog Donald Johansoni järgi, kes avastas 1974. aastal Etioopiast umbes 3,2 miljonit aastat tagasi elanud varajase hominiid Australopithecus afarensise osalise skeleti, kellele anti hüüdnimeks Lucy.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar