Alates 2016. aasta suvest on meie parimaks digitaalseteks silmadeks Jupiteri juures olnud Juno* nime kandev NASA kosmosesond. Tiireldes ümber Jupiteri väljavenitatud orbiidil, sukeldub see umbes iga 53 päeva tgant hiidplaneedi lähistele, möödudes selle igitormilisest pilvkattest vaid mõne tuhande kilomeetri kauguselt. Sellistel kiiretel lähedastel uurimisretkedel on väga hea põhjus - Jupiteri ülivõimas magnetväli tekitab enda lähedal tugevat radioaktiivset kiirgust, millel on ajapikku hävitav mõju isegi Juno varjestatud elektroonikale. Nii saab Juno teha planeedist kiirelt ohtralt lähifotosid ning ülejäänud aja veeta planeedist turvalises kauguses ning sellel ajal kogutud andmeid Maale edastada.
teisipäev, 12. november 2024
Jupiter läbi armukadeda Juno kaamera
Tänase seisuga on Juno sooritanud Jupiterist juba kokku 75 lähedast möödumist ehk perijoovi. Kuigi Juno ametlik missioon lõppes juba 2018. aastal ning algselt otsustati see tahtlikult hiidplaneedi atmosfääri kukutada, otsustati missiooni pikendada seniks kuni Jupiteri kiirgusvööndid selle elektroonika sõna otseses mõttes ära küpsetab ning kontakt Junoga katkeb. Seni on sond töökorras ja saatmas endiselt Jupiteri ja selle kuude kohta hämmastavat pildimaterjali ja muid väärtuslikke andmeid. Isegi kui Juno lõpuks sureb, ei tähenda see, et meie kohalolu Jupiteri süsteemis lakkab. Nimelt on Jupiteri poole teel juba kaks uut sondi - NASA Euopa Clipper ja ESA JUICE. Nendest, peamiselt Jupiteri kuudele keskenduvatest sondidest kirjutasime eelnevalt:
Niinimetatud kodanikuteadlane Gerald Eichstädt otsustas Juno järjekorras 16. perijoovi käigus kogutud 21 fotost kokku miksida video, mis näitab meile, mis tunne oleks Jupiterist mööduda 3500 kilomeetri kauguselt. Võrreldes reaalajaga on video 125 korda kiirendatud. Igaks juhuks siis üle korrates - tegemist ei ole kunstniku nägemusega, vaid reaalsete fotodega, mis on pandud sujuvuse mõttes üksteisega liikuvas ruumis klappima. Näeme me sealt Jupiteri tormist ja mitmevärvilist ülaatmosfääri, kus mõned suuremad tormid on Maa mõõtu. Kaadrid on digitaalselt kontrasti ja värvi suhtes võimendatud, et tormismustrid paremini nähtavad oleksid.
Juno kõikide möödalendude (perijove) käigus kogutud fotod on vabalt nähtavad ja allalaaditavad siit: https://www.missionjuno.swri.edu/mission-perijoves
*sond on nimetatud Rooma mütoloogias peajumal Jupiteri (kreekas Zeus) armukadeda abikaasa Juno järgi (kreekas Hera).
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar