kolmapäev, 6. november 2024

Lunar Orbiter 2 ja sajandi foto

Täna, 58 aastat tagasi startis Florida Canaverali neeme stardiplatvormilt kuusond Lunar Orbiter 2, mille peamiseks eesmärgiks (sarnaselt oma eelkäija ja kolme järglasega) oli kaardistada Kuu ekvaator ja seda ümbritsevad alad. Seda selleks, et sinna saaksid juba paar aastat hiljem maanduda mehitamata Surveyori ja mehitatud Apollo missioonid.

Lunar Orbiter 2 ja selle kaaslaste näol oli tegemist mõnesaja kilogrammiste ja paar meetrit laiade aparaatidega, mis olid muuhulgas varustatud kahe erineva fookuskaugusega (sisuliselt suurendusega) filmikaameraga. Üks neist oli nii-öelda keskmise lahutusega ja teine kõrglahutusega. Kokku suutis LO2 seitsme päeva jooksul jäädvustada üle 800 foto, millest kõik peale viimase kuue, suudeti ka Maale edastada. Kusjuures fotod ilmutati filmist sondi pardal, skänniti ribadena ning saadeti Maale analoogsignaalina.
Üks LO2 foto, mida saab alt näha, nimetati kohe peale selle avaldamist Ameerika väljaannete poolt "sajandi fotoks". Sellel oli näha üht Kuu kaunimat, Koperniku nime kandvat kraatrit, mida Lunar Orbiter 2 jäädvustas asudes ise Kuu pinnast vaid 45 kilomeetri kõrgusel ning sellest 240 kilomeetrit lõunas. Koperniku kraater, mida on Maalt kõige parem vaadata Kuu teise veerandi ajal, on ligi 100 kilomeetrise läbimõõduga ja 4,8 kilomeetrit sügav.

Toonane üks NASA abidirektoritest Oran W. Nicks ütles foto kohta järgmist: "Nähes seda külgvaadet esmakordselt, olin ma lummatud äkilisest mõistmisest - see kraater, mida olen läbi teleskoobi tihti silmitsenud, on tegelik koht tegelike mägede ja orgudega, mis on vormitud kujutlematult võimsate loodusjõude poolt."
Sondi vaade kraatrile ei saanud "sajandi foto" tiitlit kanda kaua, kuna juba vähem kui kolm aastat hiljem astusid Kuu pinnale inimesed, kelle nimesid pole mõtet vist korrata ning kelle/kellest tehtud fotod on leidnud ajaloos kindla koha.
Lunar Orbiter 2 põrkus Kuuga 11. oktoobril 1967 ning jättis endast liblikakujulise jälje, mida pildistas omakorda juba Lunar Reconnaissance Orbiteri (LRO) nime kandev NASA sond 2011. aastal. Foto kommentaarides.
Kõik Lunar Orbiteri missioonide fotod on kättesaadavad siit: https://www.lpi.usra.edu/resources/lunarorbiter/

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar