teisipäev, 11. juuni 2024

Astronoomifestival 2024 ootab osavõtjaid

Viimased aastad oleme teieni kirjas ja pildis toonud laia valiku astronoomia ja kosmosetehnoloogiaga seotud uudiseid, loodetavasti huvitavaid teaduslikke ideid, tähistaevaülevaateid, välismaiseid ja kodukootud astrofotosid ja animatsioone inimkonna parimatest arusaamadest universumisügavustes toimuvast. Võime uhkusega öelda, et tänase seisuga jälgib meid üle 8300 inimese (seda on peaaegu kolm tuhat enam kui aasta tagasi). Suur tänu teile kõigile oma meeldimiste, jagamiste ja kommentaaride eest. Need annavad meile märku, et meie leht on inimestele huvitav, hariv ja oluline. 

Üks asi on aga kirjutamine, hoopis teine asi näiteks teleskoobi taga kokku saamine ja üheskoos taevasse vaatamine. Olgugi, et vahel üritame endiselt pisikeses Tõrvas korraldada mõne avaliku teleskoobivaatluse, on taolistel üritustel mitu olulist piirangut. Muutlikud ilmaolud nõuvad, et vaatlused toimuvad reeglina väga vähese etteteatamisega, kaugema rahva jaoks on paariks tunniks Tõrva sõitmine tülikas, ning järgmise päeva kohustused/unevajadus kipub vaatlused lõpetama enne kui saabub tõeline ööpimedus ning nähtavale ilmuvad kõige huvitavamad objektid. Lisaks kõigele on meil teleskoope ja rääkijaid vähe, aga objekte palju ja kõigi inimeste küsimustele ei ole lihtsalt aega vastata.

Võiks ju kuidagi paremini teha...


Sellega seoses sooviksime kõiki meie lehe jälgijaid, teie sõpru ja peresid kutsuda taaskord mitmepäevasele suurüritusele nimega Astronoomiafestival 2024. Juba teist aastat sellise nimega toimuva festivali toimumiskohaks on seekord Harjumaa läänenurgas Lääne Harju vallas Keivu külas asuv Ristna sadam ja külalistemaja. Tallinnast asub see vaid tunnikese autosõidu kaugusel. Festivali toimumisajaks on 9.-13. august. 

Selline aeg ja koht ei ole valitud päris juhuslikult. Augusti teise nädala öödel vajub Päike juba piisavalt madalale silmapiiri taha, et umbes kella 23st kuni poole neljani lasta saabuda niinimetatud astronoomilisel hämarikul ehk praktiliselt täielikul pimedusel. Lisaks puudub tänavu sellele ajal öötaevast valgustav Kuu ning kirsina tordil tippneb festivali ajal aasta kõige usaldusväärsemalt vaatemänguline Perseiidide meteoorivool, mis lubab vaatlejal tunni jooksul ära näha mitukümmend meteoori. Seda muidugi juhul kui ilmaga veab, kuid kogemused on näidanud, et sellel ajal on ilmad veel suviselt soojad ja enamasti selged.
Kohavalikul on rolli mänginud kaks kaalutlust. Esiteks tähendab mere ääres ja suurematest asulatest eemal viibimine, et sealne taevas on võrdlemisi puutumata vaatlusi segavast valgusreostusest. Teiseks on Ristna puhkekeskus, mis on festivali ajaks külaliste päralt täies mahus, looduskaunis kohas, avar ja mitmete lisavõimalustega. Näiteks lisaks erinevatele majutusvõimalustele (toad, telkimine, karavani- ja paadikohad), saab seal ettetellimisega kolm söögikorda päevas, teha lõkkeid, käia saunas, mererannas supelda või püüda kala.

Lühidalt võib öelda, et päevad on seal sisustatud erinevate astronoomiat ja kosmosetehnoloogiaid tutvustavate populaarteaduslike ettekannete, Ahhaast pärit täispuhutava planetaariumi etenduste, töötubade ja päikesevaatlustega. Kahel päeval saab osa võtta astronoomiateemalisest viktoriinist, mille kolm parimat võistkonda saavad auhinnad, mille on välja pannud teleskoobid.ee ja Tõrva Astronoomiaklubi. Õhtud mööduvad musikaalsemalt (toimuvad kontserdid igale maitsele) ning öö saabudes kerkib Ristna pimeda taeva alla eeskujulik arv hobiteleskoope (nende hulgas ka meie omad), millest on kutsutud kõik huvilised oma silmaga läbi vaatama, kaasa imetlema ja küsimusi esitama. Kaasa võib otseloomulikult võtta ka oma teleskoobid, pikksilmad, kaamerad ja binoklid. Sobilike vaatlustingimuste korral varajaste hommikutundideni kestvate vaatluste käigus näeb ära õhukese kuusirbi, hiidplaneedid Saturni ja Jupiteri, punaka Marsi ning laia valiku süvataeva objekte (täheparved, udukogud, planetaarudud, galaktikad). Kõige parem osa selle kõige juures on, et järgmisel päeval võib täiesti vabalt sisse magada, kuna ettekannete osa algab alles lõunast. 


Tüüpiline õhtu eelmise aasta Astronoomiafestivalil Otepääl Sokka puhkekeskuses.
Kui keegi kaldub arvama, et festival on mõeldud vaid hobiastronoomidele või siis "tõsistele" astronoomiahuvilistele, siis võime kinnitada, et see ei vasta tõele. Üritusel kõlavad ettekanded on suunatud kõikidele, tegevusi leidub ka lastele, muusika hulgast leiab nii klassikalise kõlaga kui päris peotuju tekitavaid rütme ning teleskoopide omanikele ei meeldi miski enam kui läbi oma optika uutele huvilistele taevast tutvustada. Osa võib võtta terves mahus või osaliselt ja üksi või mitmekesi. Kui ise ei saa tulla, siis soovitage seda  sõpradele näiteks jagades antud postitust. 

Niisiis - kohtumiseni selle suve kõige omapärasemal festivalil - Astronoomiafestivalil.

Info, kava ja registreerimise leiab kodulehelt: https://festival.astronoomia.ee/

Üritus facebookis, kuhu ilmub lisainfo jooksvalt: https://www.facebook.com/events/1299769410707637

Ristna sadamat ja külailstemaja tutvustav koduleht: https://ristnasadam.ee/et/kuelalistemaja

PS: Registreerumine on vajalik toitlustuse ja piiratud majutuse broneerimiseks, aga ka juhul kui otsustada tulla oma telgiga.

Astronoomiafestivali korraldajaks on MTÜ Eesti Astronoomia Selts. Toetavad teleskoobid.ee, teaduskeskus Ahhaa, Energia avastuskeskus, Pubi Juudas, Tõrva Astronoomiaklubi ja Wiola.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar