neljapäev, 3. juuli 2025

Avastati järjekordne tähtedevaheline külaline

Teisipäeval avastas Tšiilis asuv ATLASe* vaatlusteleskoop uue objekti, mille mõõdetud trajektoor näitab, et see ei saa pärineda meie Päikesesüsteemist. Ühesõnaga on tegemist tähtedevahelise asteroidi/komeediga, mis alustas oma elu mõne teise tähe ümber, kuid sai selle orbiidilt mingil põhjusel välja heidetud. Peale võib olla isegi miljardeid aastaid kestnud rännakut pimedas vaakumis on see nüüd läbimas meie Päikesesüsteemi sisealasid.

ATLASE vaatlus tähtedevahelisest 3I/ATLAS.

Objekt liikumas kinnistähtede taustal.

Objekt tähisega 3I/ATLAS (suur-I tähistab sõna "interstellar" ehk "tähtedevaheline") on teadaolevalt kolmas taoline tähtedevaheline taevakeha 2017. aastal avastatud Oumuamua ja 2019. aastal avastatud komeet 2I/Borisovi järel. Hetkel asub mõõtmetelt umbes 20 kilomeetrine 3I/ATLAS Päikesest umbes 670 miljoni kilomeetri ehk 4,5 astronoomilise ühiku kaugusel. Oktoobri lõpus saavutab see Päikesele lähima punkti 1,4 astronoomilist ühikut, mis toob selle Marsi orbiidi sisse. Sellel hetkel liigub see kusagil 64 kilomeetrit sekundis ehk umbes kolm korda kiiremini kui näiteks Voyager 1 kosmosesond.
Maale ja Marsile saavutab see lähima punkti samuti oktoobris, kui see asub planeetidest vastavalt 2 ja 0,4 astronoomilise ühiku kaugusel. Üks astronoomiline ühik on teatavasti Maa ja Päikese keskmine kaugus ehk umbes 150 miljonit kilomeetrit.

Objekti trajektoor Päikesesüsteemis
*ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) on mitmest maailma eri paigus asuvast teleskoobist koosnev vaatlusvõrgustik, mille peamiseks eesmärgiks on avastada Maale ohtlikke asteroide ja komeete.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar