esmaspäev, 27. august 2018

Stellarium - parim tähistaevatarkvara

Kas teid vahel painavad küsimused, et mis täht see eile kell 22:15 idataevas säras või milliseid planeete ja kust tasub mul otsida nädalavahetuse öötaevast? Või siis kui kaugel asub parasjagu Veenus või Jupiter või siis kuidas tähtkujud taevas õigupoolest paiknevad? Meid küll painavad.
Just sellistele küsimustele vastuse leidmiseks on üheks parimaks vabavaraliseks programmiks Stellarium. See täiesti tasuta ja lugematute pluginatega programm lubab kasutajal määrata oma asukoha Maal ning seejärel sealsest punktist paistvat tähistaevast reaalajas jälgida. Lisaks saab vaatleja aega oma suva järgi edasi-tagasi kerida - kasvõi tuhat aastat. Klikkides tähel või planeedil kuvatakse objekti erinevad andmed, nagu näiteks selle kaugus, suhteline ja absoluutne heledus, asukoht koordinaatide ja tähtkujude suhtes ja palju muud. Simuleerida saab Maa atmosfääri mõju tähevalgusele, teleskoopide suurendust ja vastava projektori olemasolul kuvada tähistaevast nö. 3d planetaariumina.Pluginate abil saab Stellariumis jälgida isegi individuaalsete satelliitide trajektoore. Näiteks kui eelmisel õhtul vaatlejale silma mõni huvitavalt hele liikuv punkt, siis keri aga programmis aega tagasi ja vaata, millise satelliidiga tegu oli. Kindlasti hoiab taoline uurimustöö ära nii mõnegi põhjendamatu UFO kahtluse.
Kuigi Stellarium on Windowsile, Linuxile ja Mac'ile täiesti tasuta, tuleb telefoniäppi alla laadides paar eurot siiski loovutada. Tõelisele astronoomiahuvilisele pole see ilmselt palju.
Arvutile saab seda alla tõmmata siit: https://stellarium.org
Androidile siit: https://play.google.com/store/apps/details…
Kui programmi kasutades tekib mõni küsimus, siis võtke meiega julgelt ühendust. Häid asju peab ju jagama.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar