teisipäev, 17. aprill 2018

Andromeeda galaktika lähivaates

Üks kõigi aegade suurejoonelisemaid ja teravamaid fotosid avaldati NASA poolt 2015. aastal Andromeeda galaktikast. See 1,5 gigapiksline (1,5 miljardit pikslit) komposiitfoto, mille tegemiseks klõpsas Hubble kosmoseteleskoop ühtekokku 7 398 individuaalset fotot, on nii suur, et selle üheaegseks kuvamiseks läheks vaja 600 HD telerit ning arvuti kõvakettal moodustab see 4,3 gigabaidise faili.
Pildil on meile kõige lähema (2,5 miljonit valgusaastat) Andromeeda spiraalgalaktika "kõigest" 40 000 valgusaasta laiune piirkond, millelt võib kokku lugeda umbkaudu 100 miljonit individuaalset tähte. Seega iga sinakas, punakas, kollakas või valge pisikene täpp sellel fotol on kas täht või miljonitest tähtedest koosnev täheparv. Kusjuures nüüdseks pakuvad astronoomid, et iga tähe ümber tiirleb keskmiselt vähemalt üks planeet.
Kokku on selles tähesüsteemis, mille eradamat tuumaosa on selgematel öödel näha ka palja silmaga, umbes triljon tähte (miljon miljonit). Galaktikaid arvatakse vaadeldavas universumis kokku olevat kusagil kaks triljonit.


Lisaks suhtelisele lähedusele on Andromeeda galaktika meie endi Linnutee galaktikaga seotud ka ühel teisel kurjakuulutavamal moel. Nimelt erinevalt enamikest teistest galaktikatest, mis tänu Universumi paisumisele meist eemalduvad, kihutab Andromeeda meie suunas üle 100 kilomeetri sekundis.* Sellise tempoga põrkuvad kaks hiidgalaktikat ligikaudu 4,5 miljardi aasta pärast ning moodustavad järgnevate miljonite aastate jooksul ilmselt ühe hiiglasliku Galaktika.
Kuigi nii suurte tähekogumite põrkumine ülisuurel kiirusel kõlab enam kui hirmsalt, ei juhtu nendes sisalduvate tähtedega suure tõenäosusega midagi. Miks ei? Kuna tähtede vahelised keskmised kaugused võrreldes tähtede endi mõõtmetega on nii tohtutult suured, võiks seda kokkupõrget võrrelda kahe üksteise suunas lastud kuulipilduja tulega - kuule on küll palju, aga nad on pisikesed ja lendavad väga kiiresti.
*Antud arv on Linnutee galaktika kui terviku suhtes. Kuna Päikesesüsteem tiirleb ümber Linnutee galaktika kiirusel umbes 225 kilomeetrit sekundis ligineb Andromeeda meile (Maale) hetkel kiirusega umbes 300 kilomeetrit sekundis.
Seda fotot on võimalik iseseisvalt zoomides avastada siit: https://www.spacetelescope.org/images/heic1502a/zoomable/
Õnneks on üks tubli kasutaja valmis meisterdanud kuni 4K kvaliteeti mängiva youtube video, mis garanteerib vaatajale külmavärinad (kui kellelgi juhtub kodus olema 4K võimekusega kuvar, siis soovitan youtube seaded alt paremalt nurgast põhja lükata):

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar