neljapäev, 28. jaanuar 2021

Starshipi raketikatsetus SN9

Täna on SpaceX viimas läbi järjekordset katsetust, kus selle hiigelrakett nimega Starship (tõlkes Tähelaev) kavatsetakse saata 12,5 kilomeetri kõrgusele ning seejärel turvaliselt kosmodroomile tagasi maandada. Eelmist sarnast katsetust möödunud aasta detsembris, mis lõppes paraku raketi suurejoonelise plahvatusega, saab näha allolevast videost.


Kui katsetuse käigus on Starship küljes kolm Raptor tüüpi raketimootorit, siis valmiskujul peaks neid seal olema kokku kuus. Lisaks ei plaanita seda lõpuks Maalt minema saata mitte omapäi, vaid kinnitatuna Super Heavy nimelise kanderaketi otsa, mis on paralleelselt Starshipiga veel arenduses. Katsetuste eesmärgiks on valmis saada igati taaskasutatav raketisüsteem, mis on võimeline vedama kaupa ja inimesi planeet Marsile. Selleks stardib Maalt kaheastmeline ligi 120 meetrit kõrge ja 10 meetrit lai rakett (Super Heavy + Starship), mille esimene aste maandub tagasi Maale ning teine aste ületab kaht planeeti lahutava mitmekümne miljoni kilomeetrise vahemaa ning maandub Marsil. Kaup ja inimesed maha laaditud stardib see ühes tükis tagasi ja maandub turvaliselt Maal, kus seda saab taaskasutada uue reisi teise astmena. Laiemaks eesmärgiks on seeläbi Marsile asutada alaliselt mehitatud baas või koguni isemajandav ja kasvav koloonia.

SpaceX on väitnud, et kui kõik nende katsetused õnnestuksid esimestel kordadel, õnnestuks neil Marsi suunas esimene mehitatud missioon saata juba 2024. aastal. Realistlikult võiks see aga aset leida kümnendi lõpus või järgmise alguses. Kui veab.
Tänast raketikatsetust, mis peaks hetkeseisuga toimuma Eesti aja järgi kell 18:30, saab peagi algavast otseülekandest jälgida siit:Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar