Siinsetel fotodel, mis on äsja avaldatud Hubble ja Webbi kosmoseteleskoopide koostöös, on hästi näha kuidas vaatlev astronoomia universumit erinevates lainepikkustes uurib. Fotodel on meie suhtelises lähinaabruskonnas asuvad spiraalgalaktikad, mis on meie jaoks juhtumisi nähtavad peaaegu otse pealt (neid on veel ohtralt kõikvõimalike nurkade alt). Üks foto pool on jäädvustatud Hubble kosmoseteleskoobiga peamiselt nähtavas valguses (millele lisandub ka pisut UV ja lähiinfrapuna lainepikkusi) ning teine pool James Webbi kosmoseteleskoobiga lähi- ja keskinfrapunakiirguses ehk teisisõnu soojuskiirguses. Kui Hubble näeb galaktikates sinakalt hõõguvaid väga kuumi ja seega ohtralt UV-kiirgust kiirgavaid täheparvi ja nende kogumeid, siis Webbi jaoks joonistuvad välja nende vahel ka soojust neelavad tolmused ja gaasised piirkonnad, mis Hubble jaoks on peaaegu nähtamatud. Ometigi pakuvad just need piirkonnad ja nendest joonistuvad struktuurid astronoomidele kõige enam huvi ning lubavad neil üha paremini mõista spiraalgalaktikate evolutsiooni.
On endiselt veel veider ja hämmastav mõelda, et kui suured on fotodel nähtavad galaktikad tegelikult. Nende hiiglaslike tähespiraalide läbimõõt ulatub mõnekümnest kuni mõnesaja tuhande valgusaastani ning nendes leiduvate tähtede arv mõnest kümnest miljardist kuni sadade miljarditeni. Ning need allolevad 19 galaktikat on vaid pisikene murdosa meie lähedatest galaktikatest, mis omakorda on vaid pisikene murdosa kõikidest vaadeldavas universumis leiduvatest galaktikatest. See viimane arv võib küünida triljonitesse.
Oleme iga foto juurde märkinud ka galaktikate tähise, umbkaudse kauguse ja tähtkuju, milles need meie vaatenurgast asuvad. Selleks, et neid galaktikaid näha tervenisti kas Webbi või Hubble kaudu, tasub külastada allolevat linki ning klikkida galaktika fotol. Seal avanenud leheküljelt leiab lingid vastavatele täisresolutsioonis fotodele.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar