esmaspäev, 6. aprill 2020

Aasta kõige vägevam superkuu

Ööl vastu kolmapäeva "täitub" Kuu täielikult ja saabub selle aasta teine superkuu. Tavapärasest suuremalt ja heledamalt paistvat Kuud tasub aga vaadelda juba täna õhtul.
Superkuu mõiste võttis kasutusele astroloog (ptüi!) Richard Nolle 1979. aastal sõnastades selle järgnevalt - superkuu on hetk kui Kuu kaugus Maast on täitumise ajal vähemalt 90% võimalikust. Et selline definitsioon on väga suuremeelne, esineb superkuusid igal aastal. Tänavuse aastanumbri sisse mahub neid koguni kolm (eelmine 9. märtsil, järgmine 7. mail).
Fotol eelmise aasta jaanuari täiskuu, millele kantud Kuu suurimate pinnavormide asukohad ja nimed ning Apollo missioonide maandumispaigad.
Sel korral on ta täitumise hetkel Maast vaid 356 948 kilomeetri kaugusel*. See on peaaegu 25 000 kilomeetrit lähemal kui keskmiselt ja ligi 50 000 kilomeetrit lähemal kui kaugeimas punktis. Kusjuures lähemale saab ta meile tulla vaid mõnisada kilomeetrit (see hetk oli paari päeva eest juba ära).
Vaatamata statistiliselt kinnitamata, aga see-eest üldlevinud ebausule, et täiskuu ajal õnnetusi tavalisest rohkem juhtub, ei tasu ka superkuud karta. Pigem on ööd just valgemad ja sellega võimalus komistada väiksem.
*Kuu ja Maa kaugust mõõdetakse kahe taevakeha tsentritest.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar