laupäev, 4. juuli 2020

Kosmosejaam läheb üle Kuu

Eelseisva nädala öötundidel avaneb Eesti mitmest paigust võimalus näha omapärast vaatepilti, kus Rahvusvaheline Kosmosejaam (ISS) sõidab üle kuuketta. Üleminekute nägemiseks ja jäädvustamiseks on soovitatav kasutada teleskoopi, kuna ISSi haruline siluett on võrreldes Kuuga suhteliselt pisike.
Et ligi 400 kilomeetri kõrgusel asuv ISS liigub Maa orbiidil peadpööritavad 7,66 kilomeetrit sekundis, kestavad üleminekud maksimaalselt kusagil 2 ja pool sekundit (reeglina vähem) ning erinevad väga suurel määral vaatleja asukohast. Näiteks üksteisest vaid paarikümne kilomeetrit eemal asuvad vaatlejad võivad ühel ja samal ajal näha kas otse üle Kuu ketta liikuvat või ainult selle serva riivavat kosmosejaama. Selle põhjuseks tõsiasi, et ISS on maapinnale tuhat korda lähemal kui Kuu ning selle üleminekuid on tavaliselt näha sadu kilomeetreid pikkades, kuid vaid mõnikümmend kilomeetrit laiades koridorides.
Inglase Shannon Calverti kaadrid ISSi üleminekust 1. juunil.
Alloleval kaardil on need erinevatel öödel aset leidvad üleminekukoridorid üksteise peale asetatud ning juurde märgitud nende kuupäevad ja umbkaudsed kellaajad. Tumesinised jämedad jooned märgivad kohti, kust näeb ISS täpselt Kuu keskelt üle libisevat. Neist kahele poole ulatuvate helesiniste alade seest on üleminekut samuti näha, kuid vastavalt sellele kui kaugel ja mis poole vaatleja keskjoonest asub, nihkub ISS kas Kuu põhja- või lõunapooluse suunas.

Ülemineku koridorid ja ajad (kellaaeg on umbkaudne ja võib vahepeal sekundite osas muutuda)
Järgmise nädala üleminekute kuupäevad, sihid, umbkaudsed kellaajad, Kuu suund ja kõrgus horisondist:
  • 6. juuli Valga-Tõrva-Elva-Tartu- Mustvee-Sillamäe kell 02:49:57, lõunas, 6-7 kraadi
  • 7. juuli Misso-Piusa-Värska kell 02:03:30, lõunas, 9 kraadi
  • 8. juuli Kabli-Kõpu-Põltsamaa-Kiviõli-Kohtla-Järve kell 01:18:55, kagus, 5 kraadi
  • 10. juuli Tallinn-Jüri-Aegviidu-Tapa-Rannapungerja kell 04:30:31, lõunas, 19 kraadi
  • 11. juuli Kuressaare-Häädemeeste-Holdre-Hummuli-Antsla-Vastseliina kell 03:43:36, kagus, 20 kraadi
  • 12.juuli Kilingi-Nõmme-Abja-Paluoja-Karksi-Nuia-Otepää-Põlva kell 01:22:12, idas, 4 kraadi

Kuidas näha?
Põgusate üleminekute nägemiseks, pildistamiseks ja filmimiseks tasub teha mõningaid ettevalmistusi. Kõigepealt tuleks alustada leheküljest https://transit-finder.com, kus saab oma asukohta kaardile või koordinaatidena sisestades näha sealt lähiajal vaadeldavaid üleminekuid. Leheküljelt leiab nii kuupäevad, kellaajad, avaneva vaatepildi simulatsiooni kui ka mugava kaarti, mille peale on üleminekute teekond märgitud. Nõnda saab juba varakult ette planeerida, et kuhu ja millal võiks teleskoobi üles seada ning kas sealt ikka Kuud näeb.
Kui teleskoop on varakult Kuu peale suunatud ja soov on üleminekut niisama vaadata, tasuks välja valida sobiva suurendusega okulaar, milles on kuuketas või selle oluline osa kenasti näha. Paraku asub ISS tuleval nädalal meie asukohast üleminekute ajal Maa varjus, mis tähendab, et seda Kuule lähenemas silmaga ei näe. Tuleb lihtsalt mugav asend võtta, vaadata ja oodata, kuni tume kosmosejaam üle heleda Kuu libiseb. Kusjuures oma käe- või telefonikella ei tasu päris sekundi täpsusega usaldada. Selles osas aitavad tänapäevased tasuta allalaaditavad rakendused, mis on maailma kõige täpsemate aatomkelladega otseühenduses.
Tahtes sündmust videos jäädvustada, käib asi natukene lihtsamalt - kaamera teleskoobi külge, seaded (ISO, säri) paika ja video paariminutilise varuga käima. Sealjuures tuleks jälgida, et Kuu selle ajaga teleskoobi ja seega kaamera vaateväljast välja ei sõidaks. Videot hiljem üle vaadates peaks üleminek ilusti näha olema ja soovi korral saab sellest kõige kenamad kaadrid välja lõigata. Kui tahta suurema resolutsiooniga fotot teha, peaks ülemineku umbkaudsel ajal sarivõtte režiimi kasutama ja seda küllatki väikse säriajaga. See on samas riski peale minek, kuna tagasihoidlikumad kaamerad ei suuda vahel piisavalt kiiresti tehtud fotosid vahemälust mälukaartile salvestada ning sisse võivad juhtuda pausid. Kui täpselt siis ISS Kuu ees on, jääb asi nägemata nii endal kui kaameral.
Ülemineku koridorid ja ajad (kellaaeg on umbkaudne ja võib vahepeal sekundite osas muutuda)
Ülalolevat lehekülge tasub aga aeg-ajalt tulevikuski külastada, kuna lisaks üleminekutele Kuust läheb see vahel meie asukohast üle ka Päikesest. Sellise asja vaatamine ja pildistamine on aga juba teine teema.
Head vaatlemist!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar