neljapäev, 23. mai 2024

Euclidi uued fotod

Täna avaldas Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) viis uut fotot, mis on tehtud eelmise aasta juulis startinud Euclidi kosmoseteleskoobi poolt. Lisaks fotodele avaldas ESA esimesed teleskoobi abil kogutud teaduslikud andmed ning kümme uut nendel baseeruvat teadustööd. Iga foto juures on lühikene lisatutvustus ning link suuremale versioonile. Soovitame tungivalt neid uurida võimalikult suurel/kvaliteetsel ekraanil.

1,2 meetrise peapeegliga Euclid suudab korraga vaadelda umbes 2,5 täiskuu suurust ala (Hubble näeb korraga umbes 1/12 täiskuu suurust ala) ning seda jäädvustada tohutu 609 megapikslise kaameraga. Lisaks kannab teleskoop lähi-infrapuna spektro- ja fotomeetrit, mille abil mõõdetakse kaugete galaktikate punanihet, mis võimaldab hinnata nende kaugust. Euclid asub sarnaselt Gaia satelliidi ja James Webbi kosmoseteleskoobiga Maast umbes 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel niinimetatud L2 punktis, kus Maa ja Päikese gravitatsioonid lubavad sellel tiirelda ümber Päikese samas tempos kui Maa.
Hellenistliku matemaatiku Eukleidese järgi nime saanud teleskoobi ülesandeks saab järgneva kuue aasta jooksul üles pildistada 37 protsenti taevast ning mõõta miljardite kaugete galaktikate kaugused. Selle abil loodetakse luua senisest oluliselt parem ettekujutus galaktikate jaotusest universumis ning seeläbi mõista tumeda aine jaotust ja tumeda energia olemust. Esimese puhul on tegu universumis leiduva ainega, mis ei näi tavaainega suhtlevat ei mingil muul moel kui läbi gravitatsiooni. Tume energia on nimi, mis on antud praktiliselt veel täiesti tundmatule jõule, mis paisutab Universumit.

Vaade lõunataevas asuvasse Dorado (kuldkala) galaktikagruppi, kus on näha kaht galaktikat üksteisega põrkuvat.

Suuremalt ja lisainfo: https://www.esa.int/.../Euclid_s_new_image_of_the_Dorado...

30 miljoni valgusaasta kaugusel asuv spiraalgalaktika NGC 6744. Enamus galaktika kõrval paistvatest täppidest ja ketastest on kauged galaktikad.

Suuremalt ja lisainfo: https://www.esa.int/.../Euclid_s_new_image_of_spiral...

Foto keskel meist kolme miljoni valgusaasta kaugusel asuv galaktikaparv Abell 2390. Parves ja kauguses selle taustal paistab ühtekokku 50 tuhat galaktikat, millest igaüks sisaldab kümneid ja sadu miljardeid tähti. Parve gravitatsioon on piisav, et moonutada ja mõnel juhul dubleerida selle taga asuvate galaktikate kujutisi.

Suuremalt ja lisainfo: https://www.esa.int/.../Euclid_s_new_image_of_galaxy...

Meist 1350 valgusaasta kaugusel Orioni tähtkujus asuv udukogu M78, milles sünnivad uued tähed. Euclid on piisavalt tundlik, et suuta tuvastada selles objekte, mille mass ületab Jupiteri vaid mõned korrad. Ainuüksi antud vaate abil suudeti tuvastada 300 tuhat uut objekti (tähed, galaktikad jne).

Suuremalt ja lisainfo: https://www.esa.int/.../Euclid_s_new_image_of_star...

Paremal üleval seni väheuuritud galakikaparv Abell 2764. Euclidi lai vaatväli lubab lisaks parve keskmele näha ka sellest kaugemal asuvate galaktikate paiknemist. Hele täht kaadris kuulub Linnutee koosseisu ning kannab suupärast tähist V*BP-Phoenicis/HD 1973. Kui silmi pingutada, siis oleks seda võimalik lõunataevas isegi silmaga näha.

Suuremalt ja lisainfo: https://www.esa.int/.../Euclid_s_new_view_of_galaxy...

Euclidi poolt pool aastat tagasi avaldatud esimesi fotosid näeb siit: https://www.astromaania.ee/.../euclidi-esimesed-fotod.html
Teleskoobist ja selle missioonist sai selle stardi ajal kirjutatud siin: https://www.astromaania.ee/.../euclid-hakkab-kaardistama...

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar